Microchip Technology PIC16F1578T-I/SO
PIC16F1578T-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1578T-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 20SOIC
Datasheet Download
PIC16F1578T-I/SO.pdf
Availability of PIC16F1578T-I/SO
QUANTITY
PIC16F1578T-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1578T-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F1578T-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPic16(L)F1574/5/8/9 Family Data Sheet Update 06/Oct/2015
Pic16(L)F1574/5/8/9 14/20-Pin Data Sheet Update 06/Oct/2015
CCB 1803 27/NOV/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityLIN, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1578T-I/SO
Related LinksPIC16F15, PIC16F1578T-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1578T-I/SO Details Description
Related parts for PIC16F1578T-I/SO
CAP CER 430PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL LV 8-VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 100V 10A ITO220 datasheet.pdf
IC FREQ XLATOR JITTER ATTEN datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL ZP 2.5/1AN/6 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
IC OP AMP 55V LN ZD 8MSOP datasheet.pdf
MKP 5UF 5% 1000VDC DRAWING T8 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf