Microchip Technology PIC16F1613-E/ML
PIC16F1613-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1613-E/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
Datasheet Download
PIC16F1613-E/ML.pdf
Availability of PIC16F1613-E/ML
QUANTITY
PIC16F1613-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1613-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F1613-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured Product8-bit PIC® MCUs with Core Independent Peripherals
PCN Design/SpecificationErrata and Datasheet Update 20/Feb/2014
Errata/Datasheet Update 25/Jun/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case16-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1613-E/ML
Related LinksPIC16F1, PIC16F1613-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1613-E/ML Details Description
Related parts for PIC16F1613-E/ML
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC SMT datasheet.pdf
KNOB CLR GLOSS.625"DIA.250"SHAFT datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485/EIA562 24-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
RES 65 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
SDI EVAL BOARD FOR ALTERA datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 50POS DUAL SMD datasheet.pdf