Vishay/Vitramon VJ1210Y274JBAAT4X
VJ1210Y274JBAAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y274JBAAT4X
Brief Description
CAP CER 0.27UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y274JBAAT4X.pdf
Availability of VJ1210Y274JBAAT4X
QUANTITY
VJ1210Y274JBAAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y274JBAAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y274JBAAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.27µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y274JBAAT4X
Related LinksVJ1210Y2, VJ1210Y274JBAAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y274JBAAT4X Details Description
Related parts for VJ1210Y274JBAAT4X
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TVS DIODE 230VWM TO220 datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
TRANS RF NPN SILICON SOT-343 datasheet.pdf
RES 47.0K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf