Microchip Technology PIC16F1613T-I/SL
PIC16F1613T-I/SL picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1613T-I/SL
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Datasheet Download
PIC16F1613T-I/SL.pdf
Availability of PIC16F1613T-I/SL
QUANTITY
PIC16F1613T-I/SL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1613T-I/SL
Internal Part NumberEIS-PIC16F1613T-I/SL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured Product8-bit PIC® MCUs with Core Independent Peripherals
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 25/Jun/2014
Copper Bond Wire 5/Nov/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Bond Wire 31/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1613T-I/SL
Related LinksPIC16F16, PIC16F1613T-I/SL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1613T-I/SL Details Description
Related parts for PIC16F1613T-I/SL
RES 47 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CONN F PLUG STR 75 OHM datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 24.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf