Microchip Technology PIC16F1615-I/ST
PIC16F1615-I/ST picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1615-I/ST
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14TSSOP
Datasheet Download
PIC16F1615-I/ST.pdf
Availability of PIC16F1615-I/ST
QUANTITY
PIC16F1615-I/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1615-I/ST
Internal Part NumberEIS-PIC16F1615-I/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 23/Dec/2014
Datasheet Update 14/Apr/2015
PdCu Wire Conversion 27/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b, D/A 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1615-I/ST
Related LinksPIC16F1, PIC16F1615-I/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1615-I/ST Details Description
Related parts for PIC16F1615-I/ST
CONN FFC FPC RCPT 7POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.1A SC82AB datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 17POS TIN datasheet.pdf