Microchip Technology PIC16F1708-E/P
PIC16F1708-E/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1708-E/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 4K FLASH 20DIP
Datasheet Download
PIC16F1708-E/P.pdf
Availability of PIC16F1708-E/P
QUANTITY
PIC16F1708-E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1708-E/P
Internal Part NumberEIS-PIC16F1708-E/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntelligent Analog Family of MCUs
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16F170X171X 8-bit Microcontrollers
8-bit PIC® MCUs with Core Independent Peripherals
PIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1704,8 Errata Datasheet Update 19/Nov/2013
PIC16(L)F1704/1708 Errata/Datasheet Update 10/Jan/2014
Copper Bond Wire 07/Apr/2015
Datasheet Update 13/Apr/2015
Errata/Datasheet Update 05/May/2015
PIC16(L)F1704/8 Data Sheet Update 16/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package22
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b, D/A 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1708-E/P
Related LinksPIC16F1, PIC16F1708-E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1708-E/P Details Description
Related parts for PIC16F1708-E/P
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
DEMO KIT HDMI SINGLE REPEATER datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 470UH SMD datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT6 W/BOOT 5' GRAY datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5.0V 6A OUTPUT datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 10POS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf