Microchip Technology PIC16F1709-I/P
PIC16F1709-I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1709-I/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 8K FLASH 20DIP
Datasheet Download
PIC16F1709-I/P.pdf
Availability of PIC16F1709-I/P
QUANTITY
PIC16F1709-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1709-I/P
Internal Part NumberEIS-PIC16F1709-I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntelligent Analog Family of MCUs
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured Product8-bit PIC® MCUs with Core Independent Peripherals
PIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 07/Apr/2015
Datasheet Update 05/May/2015
Errata/Datasheet Update 07/May/2015
PIC16(L)F1705/9 Datasheet Rev 9/Dec/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package22
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b, D/A 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1709-I/P
Related LinksPIC16F1, PIC16F1709-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1709-I/P Details Description
Related parts for PIC16F1709-I/P
FILTER LINE 1.5MH 18A HORIZONTAL datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL 170 CKT datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf