Microchip Technology PIC16F1709-I/SS
PIC16F1709-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1709-I/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 8K FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC16F1709-I/SS.pdf
Availability of PIC16F1709-I/SS
QUANTITY
PIC16F1709-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1709-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F1709-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntelligent Analog Family of MCUs
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured Product8-bit PIC® MCUs with Core Independent Peripherals
PIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 05/May/2015
Errata/Datasheet Update 07/May/2015
Lead-Frame/Compound Update 27/May/2015
PIC16(L)F1705/9 Datasheet Rev 9/Dec/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b, D/A 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1709-I/SS
Related LinksPIC16F1, PIC16F1709-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1709-I/SS Details Description
Related parts for PIC16F1709-I/SS
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 13POS .23M datasheet.pdf
TG SERIES SHEET 320X320X1MM datasheet.pdf
LED PM INDICATOR RECESSED WHITE datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf