Microchip Technology PIC16F1713T-I/SO
PIC16F1713T-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1713T-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 4K FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC16F1713T-I/SO.pdf
Availability of PIC16F1713T-I/SO
QUANTITY
PIC16F1713T-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1713T-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F1713T-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured Product8-bit PIC® MCUs with Core Independent Peripherals
PIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1713/1716 Errata Update 31/Jan/2014
PIC16(L)F1713/1716 Datasheet Update 03/Feb/2014
Errata/Datasheet Update 05/Dec/2014
Errata/Datasheet Update 05/May/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Report 28/May/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 17x10b, D/A 1x5b, 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1713T-I/SO
Related LinksPIC16F17, PIC16F1713T-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1713T-I/SO Details Description
Related parts for PIC16F1713T-I/SO
RES SMD 1.8KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.60mm pitch datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 8SOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE DDR3 16GB RDIMM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 9POS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf