Microchip Technology PIC16F1716-E/ML
PIC16F1716-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1716-E/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 8K FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16F1716-E/ML.pdf
Availability of PIC16F1716-E/ML
QUANTITY
PIC16F1716-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1716-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F1716-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 05/Dec/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
Errata/Datasheet Update 05/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 17x10b, D/A 1x5b, 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1716-E/ML
Related LinksPIC16F1, PIC16F1716-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1716-E/ML Details Description
Related parts for PIC16F1716-E/ML
RES SMD 562 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 8-DIP datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
POWER CABLE (WITH BRAKE) 3M datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT SKT datasheet.pdf