Microchip Technology PIC16F1716-E/SO
PIC16F1716-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1716-E/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 8K FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC16F1716-E/SO.pdf
Availability of PIC16F1716-E/SO
QUANTITY
PIC16F1716-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1716-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F1716-E/SO
PIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1713/1716 Errata Update 31/Jan/2014
PIC16(L)F1713/1716 Datasheet Update 03/Feb/2014
Errata/Datasheet Update 05/Dec/2014
Errata/Datasheet Update 05/May/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Report 28/May/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 17x10b, D/A 1x5b, 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1716-E/SO
Related LinksPIC16F1, PIC16F1716-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1716-E/SO Details Description
Related parts for PIC16F1716-E/SO
CONN CARDEDGE 30POS .100 X .200 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN RECPT 9POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
PNEUM POS DETECT N.C. LVR ROLLER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ACP-BB-595X-I1) datasheet.pdf
SENSOR CABLE datasheet.pdf
FERRITE CORE P 16UH T38 datasheet.pdf
CONN CIC VERT 21POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.056 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf