Microchip Technology PIC18F85J90T-I/PT
PIC18F85J90T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F85J90T-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
PIC18F85J90T-I/PT.pdf
Availability of PIC18F85J90T-I/PT
QUANTITY
PIC18F85J90T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F85J90T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F85J90T-I/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
PIC18 J Series MCU Overview
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPalladium Coated Copper Bond Wire 21/Oct/2013
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18J
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O67
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-TQFP
Supplier Device Package80-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F85J90T-I/PT
Related LinksPIC18F85, PIC18F85J90T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F85J90T-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F85J90T-I/PT
GROMMET 0.312" RUBBER BLACK datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM IEC INLET 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES SMD 4.75KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 25X48" A MED datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
FB 3-15 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf