Microchip Technology PIC16F1765-E/ML
PIC16F1765-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1765-E/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 16QFN
Datasheet Download
PIC16F1765-E/ML.pdf
Availability of PIC16F1765-E/ML
QUANTITY
PIC16F1765-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1765-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F1765-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationLead Frame Update 16/Feb/2015
Pic16(L)F1764/5/8/9 14/20 Pin Data Sheet Update 06/Oct/2015
PIC16(L)F1764/1765 Errat,Datasheet Update 28/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b, D/A 1x5b, 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case16-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1765-E/ML
Related LinksPIC16F1, PIC16F1765-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1765-E/ML Details Description
Related parts for PIC16F1765-E/ML
TRANSFORMER AUDIO 500CT/3.2 datasheet.pdf
RES SMD 90.9OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 820K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1228.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IP67 ENCLOSURE datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf