Microchip Technology PIC16F1824T-I/JQ
PIC16F1824T-I/JQ picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1824T-I/JQ
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 16UQFN
Datasheet Download
PIC16F1824T-I/JQ.pdf
Availability of PIC16F1824T-I/JQ
QUANTITY
PIC16F1824T-I/JQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1824T-I/JQ
Internal Part NumberEIS-PIC16F1824T-I/JQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 05/Dec/2014
Datasheet Update 16/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-UQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1824T-I/JQ
Related LinksPIC16F18, PIC16F1824T-I/JQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1824T-I/JQ Details Description
Related parts for PIC16F1824T-I/JQ
IDC CABLE - MKR50K/MC50G/MPD50K datasheet.pdf
CBL RIBN 31COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN KEYING PLUG MOD I datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf