CUI Inc. VYB20W-Q24-D15
VYB20W-Q24-D15 picture photo
Mfg. Part Number
VYB20W-Q24-D15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 20W +/-15V 667MA
Datasheet Download
VYB20W-Q24-D15.pdf
Availability of VYB20W-Q24-D15
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VYB20W-Q24-D15 Order Process
Ship out your order
Specifications of VYB20W-Q24-D15
Internal Part NumberEIS-VYB20W-Q24-D15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVYB20W Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/May/2013
Standard Package7
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVYB20W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)667mA, 667mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.44" H (50.8mm x 25.4mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VYB20W-Q24-D15
Related LinksVYB20W-, VYB20W-Q24-D15 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VYB20W-Q24-D15 Details Description
Related parts for VYB20W-Q24-D15
IDC CABLE - HSC30H/AE30G/HPK30H datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC SMB datasheet.pdf
CABLE 4POS M12 PLUG-PLUG 2M datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 8COND 14' PRE-CUT datasheet.pdf
BOARD EVAL ENERGY METER STPMC1 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 6.3V 1411 datasheet.pdf