Microchip Technology PIC16F1824T-I/ST
PIC16F1824T-I/ST picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1824T-I/ST
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP
Datasheet Download
PIC16F1824T-I/ST.pdf
Availability of PIC16F1824T-I/ST
QUANTITY
PIC16F1824T-I/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1824T-I/ST
Internal Part NumberEIS-PIC16F1824T-I/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1824,1828 Datasheet Update 19/May/2014
Errata/Datasheet Update 05/Dec/2014
Datasheet Update 16/Apr/2015
PdCu Wire Conversion 27/May/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1824T-I/ST
Related LinksPIC16F18, PIC16F1824T-I/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1824T-I/ST Details Description
Related parts for PIC16F1824T-I/ST
ENCODER OPT MED W/PB 5"CBL 32POS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 3DFN datasheet.pdf
IC SEQUENCER RESET PB 5V 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
USB A-PIGTAIL SUB-CH 1.31M datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HDM MIDPLANE HSG GP POLZ PN AB datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCULAR CONNECTOR WITH HARAX M datasheet.pdf
LED OSLON 70CRI 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 15C P 18" WHT JACKP NI datasheet.pdf