Microchip Technology PIC16F1825-E/SL
PIC16F1825-E/SL picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1825-E/SL
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC
Datasheet Download
PIC16F1825-E/SL.pdf
Availability of PIC16F1825-E/SL
QUANTITY
PIC16F1825-E/SL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1825-E/SL
Internal Part NumberEIS-PIC16F1825-E/SL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
mTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductExtreme Low Power (XLP) Microcontrollers
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1825,9 Errata and Datasheet Update 18/Oct/2013
PIC16(L)F1825/1829 Errata/Datasheet Update 22/Jan/2014
PIC16(L)F1825,1829 Errata/Datasheet Update 18/Apr/2014
PIC16(L)F1825,1829 Datasheet Update 22/May/2014
Errata/Datasheet Update 10/Oct/2014
Datasheet Update 16/Apr/2015
Copper Bond Wire 5/Nov/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Bond Wire 31/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package57
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1825-E/SL
Related LinksPIC16F1, PIC16F1825-E/SL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1825-E/SL Details Description
Related parts for PIC16F1825-E/SL
LED BLUE CLEAR 6SMD datasheet.pdf
LED PNL IND 10MM ROUND GREEN datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ FAST WARBLE datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
MICRO 9C S 24" YEL datasheet.pdf
OSC MEMS 31.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 665K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM datasheet.pdf