Microchip Technology PIC16F1826-E/SO
PIC16F1826-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1826-E/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC
Datasheet Download
PIC16F1826-E/SO.pdf
Availability of PIC16F1826-E/SO
QUANTITY
PIC16F1826-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1826-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F1826-E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1826,7 Errata/Datasheet Update 03/Dec/2013
PIC16(L)F1826,7 Datasheet/Errata Update 12/Mar/2014
PdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherDie Attach Material Add 13/Oct/2015
Standard Package42
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1826-E/SO
Related LinksPIC16F1, PIC16F1826-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1826-E/SO Details Description
Related parts for PIC16F1826-E/SO
IC ADC 10BIT 135MSPS SAMPL 48QFN datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
CAP 220MF 5.5V THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
TRANSDCR AC 0-5VDC OUT 3PHASE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LT3695EMSE datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC datasheet.pdf