Microchip Technology PIC16F1826-E/SS
PIC16F1826-E/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1826-E/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC16F1826-E/SS.pdf
Availability of PIC16F1826-E/SS
QUANTITY
PIC16F1826-E/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1826-E/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F1826-E/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1826,7 Errata/Datasheet Update 03/Dec/2013
PIC16(L)F1826,7 Datasheet/Errata Update 12/Mar/2014
Lead-Frame/Compound Update 27/May/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1826-E/SS
Related LinksPIC16F1, PIC16F1826-E/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1826-E/SS Details Description
Related parts for PIC16F1826-E/SS
OSC XO 15.9744MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 360MA 2.6 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 38POS RACK & PANEL datasheet.pdf
RES 110 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN TERM BLK JMPR 2POS RED datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 130MA 3.7 OHM datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
MKP 8UF 5% 850VDC DRAWING T5 datasheet.pdf