Microchip Technology PIC16F18313-E/SN
PIC16F18313-E/SN picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F18313-E/SN
Brief Description
IC MCU 8BIT 8SOIC
Datasheet Download
PIC16F18313-E/SN.pdf
Availability of PIC16F18313-E/SN
QUANTITY
PIC16F18313-E/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F18313-E/SN
Internal Part NumberEIS-PIC16F18313-E/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F18313/18323 Errata & Data Sheet Rev 19/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN Part Status ChangeWire Coating Change 16/Oct/2015
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O6
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 9x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F18313-E/SN
Related LinksPIC16F18, PIC16F18313-E/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F18313-E/SN Details Description
Related parts for PIC16F18313-E/SN
SLEEVE MARKER TAG 240/PK datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 4POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC HSIC USB / FLASH CTRLR 48QFN datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 10"L X 7.09"W datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLET 75A 240V 4FT CABLE datasheet.pdf
CONN PLUG 270POS GOLD SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 60.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf