Microchip Technology PIC16F1847-E/SO
PIC16F1847-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1847-E/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 18SOIC
Datasheet Download
PIC16F1847-E/SO.pdf
Availability of PIC16F1847-E/SO
QUANTITY
PIC16F1847-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1847-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F1847-E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1847x Datasheet Update 06/Aug/2013
Errata Update 14/Nov/2014
PdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherDie Attach Material Add 13/Oct/2015
Standard Package42
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O15
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1847-E/SO
Related LinksPIC16F1, PIC16F1847-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1847-E/SO Details Description
Related parts for PIC16F1847-E/SO
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-3 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 96W datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 5TSOP datasheet.pdf
ADAPTER STRAY VOLTAGE 10 PACK datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 353VC DO201 datasheet.pdf
CAP MINI PANEL IND WHT SEALED datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
ENCLOSED SWES E6LOW FORCE ROD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 80POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf