Microchip Technology PIC16F1847T-I/ML
PIC16F1847T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1847T-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16F1847T-I/ML.pdf
Availability of PIC16F1847T-I/ML
QUANTITY
PIC16F1847T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1847T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F1847T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1847x Datasheet Update 06/Aug/2013
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Errata Update 14/Nov/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O15
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1847T-I/ML
Related LinksPIC16F18, PIC16F1847T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1847T-I/ML Details Description
Related parts for PIC16F1847T-I/ML
CONN HEADER .100 SNGL STR 36POS datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTR 1.8V/8ADC 36-75 VIN SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO220AB datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 INCAN T3 1/4 BAY datasheet.pdf
VARISTOR 738V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RECT SCHOTTKY 80V 5A TO-220AB datasheet.pdf
PLUG HSG, MINI VP 1.0MM W TO B C datasheet.pdf