Microchip Technology PIC16F1933-I/MV
PIC16F1933-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1933-I/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28UQFN
Datasheet Download
PIC16F1933-I/MV.pdf
Availability of PIC16F1933-I/MV
QUANTITY
PIC16F1933-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1933-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16F1933-I/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductExtreme Low Power (XLP) Microcontrollers
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1933 Datasheet/Errata Update 23/May/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 05/Dec/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1933-I/MV
Related LinksPIC16F1, PIC16F1933-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1933-I/MV Details Description
Related parts for PIC16F1933-I/MV
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PREWIRED A/D PNP FO AMP datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8K OHM 1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
500 TB SOC VER POKA-YOKE datasheet.pdf
THERMOSTAT 130 DEG NO TO-220 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 10A DPAK datasheet.pdf