Microchip Technology PIC16F1936-I/SS
PIC16F1936-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1936-I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC16F1936-I/SS.pdf
Availability of PIC16F1936-I/SS
QUANTITY
PIC16F1936-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1936-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F1936-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductExtreme Low Power (XLP) Microcontrollers
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1934,6,7 Errata Revision 12/Nov/2013
Errata Update 11/Nov/2014
Copper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1936-I/SS
Related LinksPIC16F1, PIC16F1936-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1936-I/SS Details Description
Related parts for PIC16F1936-I/SS
RES SMD 604K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC PC MAIN CLOCK 64QFPN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 24V datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG RED 1500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
SL 5.08/18/135B 3.2SN OR datasheet.pdf
D SUB 13W3 MA PCR_20 A S4 POS A2 datasheet.pdf
SWITCH REED MAG SMT 12-18AT 200V datasheet.pdf