Microchip Technology PIC16F505-E/P
PIC16F505-E/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F505-E/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14DIP
Datasheet Download
PIC16F505-E/P.pdf
Availability of PIC16F505-E/P
QUANTITY
PIC16F505-E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F505-E/P
Internal Part NumberEIS-PIC16F505-E/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 17/Mar/2014
Qualification Copper Bond Wire 04/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size1.5KB (1K x 12)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size72 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package14-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F505-E/P
Related LinksPIC16F, PIC16F505-E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F505-E/P Details Description
Related parts for PIC16F505-E/P
MOSFET N-CH 100V 500MA SOT223 datasheet.pdf
IC CONTROLLER PRECISION SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 5VOUT 1W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 2W datasheet.pdf
RES SMD 29.1K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN STR PLUG SET SCRW PIN GRN datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf