Microchip Technology PIC16F505-I/MG
PIC16F505-I/MG picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F505-I/MG
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16QFN
Datasheet Download
PIC16F505-I/MG.pdf
Availability of PIC16F505-I/MG
QUANTITY
PIC16F505-I/MG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F505-I/MG
Internal Part NumberEIS-PIC16F505-I/MG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package120
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size1.5KB (1K x 12)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size72 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F505-I/MG
Related LinksPIC16F5, PIC16F505-I/MG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F505-I/MG Details Description
Related parts for PIC16F505-I/MG
RES SMD 9.09KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 1A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 24POS R/A PCB PRSFT datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 16 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf