Microchip Technology PIC16F506-I/SL
PIC16F506-I/SL picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F506-I/SL
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14SOIC
Datasheet Download
PIC16F506-I/SL.pdf
Availability of PIC16F506-I/SL
QUANTITY
PIC16F506-I/SL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F506-I/SL
Internal Part NumberEIS-PIC16F506-I/SL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 5/Nov/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Bond Wire 31/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package57
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
EEPROM Size-
RAM Size67 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F506-I/SL
Related LinksPIC16F5, PIC16F506-I/SL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F506-I/SL Details Description
Related parts for PIC16F506-I/SL
RES 6.8 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC 45POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 800MA 398 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ RRO 16LFCSP datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
13+13 WAY MALE CRIMP S/BORE datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf