Bourns Inc. 4816P-2-241LF
4816P-2-241LF picture photo
Mfg. Part Number
4816P-2-241LF
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 240 OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-2-241LF.pdf
Availability of 4816P-2-241LF
QUANTITY
4816P-2-241LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-2-241LF
Internal Part NumberEIS-4816P-2-241LF
41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package2,000
Series4800P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)240
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-2-241LF
Related Links4816P-, 4816P-2-241LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-2-241LF Details Description
Related parts for 4816P-2-241LF
TOOL EXTRACTION MOLEX .156 TERM datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX 4DVR/5RCVR 3.3V 28-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.18A 14DSO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
KEYPAD BUTTON datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT PIN datasheet.pdf