Microchip Technology PIC16F526T-I/SL
PIC16F526T-I/SL picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F526T-I/SL
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14SOIC
Datasheet Download
PIC16F526T-I/SL.pdf
Availability of PIC16F526T-I/SL
QUANTITY
PIC16F526T-I/SL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F526T-I/SL
Internal Part NumberEIS-PIC16F526T-I/SL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 5/Nov/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Bond Wire 31/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
EEPROM Size-
RAM Size67 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 3x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F526T-I/SL
Related LinksPIC16F5, PIC16F526T-I/SL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F526T-I/SL Details Description
Related parts for PIC16F526T-I/SL
IC REG LDO 3.6V 0.2A SOT23-6 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP EMT5 datasheet.pdf
RES SMD 8.25KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf