Microchip Technology PIC16F527-E/SS
PIC16F527-E/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F527-E/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC16F527-E/SS.pdf
Availability of PIC16F527-E/SS
QUANTITY
PIC16F527-E/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F527-E/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F527-E/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntelligent Analog Family of MCUs
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16F527 Datasheet Update 17/Dec/2013
PIC16F527, HA0140 Errata & Data Sheet Update 03/Sep/2014
Errata/Datasheet Update 04/Mar/2015
Lead-Frame/Compound Update 27/May/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size1.5KB (1K x 12)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F527-E/SS
Related LinksPIC16F5, PIC16F527-E/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F527-E/SS Details Description
Related parts for PIC16F527-E/SS
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20DIP datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM20S/AE20M/HDM20S datasheet.pdf
IC CODE HOPPING ENCODER 8-SOIJ datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
BATTERY TEMP SENSOR 12V -3.0MV/K datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf