Microchip Technology PIC16F54T-E/SO
PIC16F54T-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F54T-E/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 18SOIC
Datasheet Download
PIC16F54T-E/SO.pdf
Availability of PIC16F54T-E/SO
QUANTITY
PIC16F54T-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F54T-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F54T-E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherDie Attach Material Add 13/Oct/2015
Standard Package1,100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size768B (512 x 12)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)