Microchip Technology PIC16F570-I/SP
PIC16F570-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F570-I/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC16F570-I/SP.pdf
Availability of PIC16F570-I/SP
QUANTITY
PIC16F570-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F570-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC16F570-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntelligent Analog Family of MCUs
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured Productpic16f5-8-bit-pic-microcontrollers
PCN Design/SpecificationPIC16F570 Datasheet Update 28/Feb/2014
PIC16F570 Errata & Data Sheet Update 03/Sep/2014
Errata/Datasheet Update 04/Mar/2015
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification SPDIP-28 Package 26/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 26/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size3KB (2K x 12)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size132 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F570-I/SP
Related LinksPIC16F5, PIC16F570-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F570-I/SP Details Description
Related parts for PIC16F570-I/SP
SENS PROX 8MM-DIA 2MM-DIST SHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 8.0" DIA datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 300KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf