Vicor Corporation V24C28H100BS2
V24C28H100BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C28H100BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W
Datasheet Download
V24C28H100BS2.pdf
Availability of V24C28H100BS2
QUANTITY
V24C28H100BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28H100BS2
Internal Part NumberEIS-V24C28H100BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.57A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28H100BS2
Related LinksV24C28, V24C28H100BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28H100BS2 Details Description
Related parts for V24C28H100BS2
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
WIREWAY 90 DEG STEEL 2.5X2.5" GR datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.150" UNIV datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 213MA 2.7 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FILT DSUB 15POS M-F ADPTR datasheet.pdf
SIGNAFORM HR TUBING datasheet.pdf
DIODE MODULE 400A 45V 2TOWER datasheet.pdf