Microchip Technology PIC16F570T-I/SO
PIC16F570T-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F570T-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC16F570T-I/SO.pdf
Availability of PIC16F570T-I/SO
QUANTITY
PIC16F570T-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F570T-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F570T-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntelligent Analog Family of MCUs
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16F570 Datasheet Update 28/Feb/2014
PIC16F570 Errata & Data Sheet Update 03/Sep/2014
Errata/Datasheet Update 04/Mar/2015
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size3KB (2K x 12)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size132 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F570T-I/SO
Related LinksPIC16F5, PIC16F570T-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F570T-I/SO Details Description
Related parts for PIC16F570T-I/SO
AC/DC CONVERTER 15V 30W datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN PIN WIRE 12-10AWG TIN PIDG datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 12V 0.5A SOT666 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
F6 WOVEN WRAP 1 1/2 BL 25' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf