Microchip Technology PIC16F627A-I/SO
PIC16F627A-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F627A-I/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Datasheet Download
PIC16F627A-I/SO.pdf
Availability of PIC16F627A-I/SO
QUANTITY
PIC16F627A-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F627A-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F627A-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherDie Attach Material Add 13/Oct/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package42
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F627A-I/SO
Related LinksPIC16F6, PIC16F627A-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F627A-I/SO Details Description
Related parts for PIC16F627A-I/SO
FUSE GLASS 187MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 380MA 430 MOHM datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 1800UH datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM2642 datasheet.pdf
PTC RESET 0.30A 120VAC/VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6.3A 6TSOP datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 GL/W SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 3M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf