Microchip Technology PIC16F627AT-E/SS
PIC16F627AT-E/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F627AT-E/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC16F627AT-E/SS.pdf
Availability of PIC16F627AT-E/SS
QUANTITY
PIC16F627AT-E/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F627AT-E/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F627AT-E/SS
PCN Design/SpecificationLead-Frame/Compound Update 27/May/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
RAM Size224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F627AT-E/SS
Related LinksPIC16F62, PIC16F627AT-E/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F627AT-E/SS Details Description
Related parts for PIC16F627AT-E/SS
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DPAK datasheet.pdf
BIT TORX T6 0.98" datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf