Microchip Technology PIC16F627AT-I/SS
PIC16F627AT-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F627AT-I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC16F627AT-I/SS.pdf
Availability of PIC16F627AT-I/SS
QUANTITY
PIC16F627AT-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F627AT-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F627AT-I/SS
PCN Design/SpecificationLead-Frame/Compound Update 27/May/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
RAM Size224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F627AT-I/SS
Related LinksPIC16F62, PIC16F627AT-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F627AT-I/SS Details Description
Related parts for PIC16F627AT-I/SS
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT MLTPLYNG24SSOP datasheet.pdf
IC TUNER AM/FM CAR RADIO 64-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 7' REVERSED datasheet.pdf
MODULE COMPOSITE MOUNTING TRACK datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf