Microchip Technology PIC16F636T-I/SL
PIC16F636T-I/SL picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F636T-I/SL
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Datasheet Download
PIC16F636T-I/SL.pdf
Availability of PIC16F636T-I/SL
QUANTITY
PIC16F636T-I/SL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F636T-I/SL
Internal Part NumberEIS-PIC16F636T-I/SL
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 5/Nov/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Bond Wire 31/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F636T-I/SL
Related LinksPIC16F6, PIC16F636T-I/SL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F636T-I/SL Details Description
Related parts for PIC16F636T-I/SL
TORX KEY L SHAPE IP40 3.19" datasheet.pdf
POT 2K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
40.64MM X 40.64MM 1=25/PK datasheet.pdf
GRAPHIC/TOUCH MODULE 4.3" WQVGA datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC MUX CMOS ANLG DUAL 8CH 16DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
MOD BRIDGE MTP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf