Microchip Technology PIC16F636T-I/SL
PIC16F636T-I/SL picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F636T-I/SL
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Datasheet Download
PIC16F636T-I/SL.pdf
Availability of PIC16F636T-I/SL
QUANTITY
PIC16F636T-I/SL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F636T-I/SL
Internal Part NumberEIS-PIC16F636T-I/SL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 5/Nov/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Bond Wire 31/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F636T-I/SL
Related LinksPIC16F6, PIC16F636T-I/SL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F636T-I/SL Details Description
Related parts for PIC16F636T-I/SL
IC ADC 8BIT 1MHZ SHUTDOWN 8SOIC datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 1.5MH 4A VERT datasheet.pdf
IC FIFO 131KX36 15NS 128QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
IC SW IPS 1CH LOW SIDE DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf