Microchip Technology PIC16F636T-I/ST
PIC16F636T-I/ST picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F636T-I/ST
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP
Datasheet Download
PIC16F636T-I/ST.pdf
Availability of PIC16F636T-I/ST
QUANTITY
PIC16F636T-I/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F636T-I/ST
Internal Part NumberEIS-PIC16F636T-I/ST
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 17/Mar/2014
Qualification Report Revsion 15/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F636T-I/ST
Related LinksPIC16F6, PIC16F636T-I/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F636T-I/ST Details Description
Related parts for PIC16F636T-I/ST
ANTENNA 7DBI ARIEL PATCH RP-SMA datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .156" .036"L datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 287.7VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
560UF 100V 22X25MM 105C 5000H datasheet.pdf