Microchip Technology PIC16F639T-I/SS
PIC16F639T-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F639T-I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC16F639T-I/SS.pdf
Availability of PIC16F639T-I/SS
QUANTITY
PIC16F639T-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F639T-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F639T-I/SS
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F639T-I/SS
Related LinksPIC16F6, PIC16F639T-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F639T-I/SS Details Description
Related parts for PIC16F639T-I/SS
RES SMD 6.65K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN STACKED SFP+ 2X5 TIN TAILS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
LED MOD 2000LM WHITE 3500K DOME datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT LP GRN 3 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
4POS,TAB 2.8X0.8,TAB HSG,ASSY, datasheet.pdf