Microchip Technology PIC16F689-I/ML
PIC16F689-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F689-I/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20QFN
Datasheet Download
PIC16F689-I/ML.pdf
Availability of PIC16F689-I/ML
QUANTITY
PIC16F689-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F689-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F689-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F689-I/ML
Related LinksPIC16F6, PIC16F689-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F689-I/ML Details Description
Related parts for PIC16F689-I/ML
CONN HEADER .100 DUAL R/A 68POS datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN INTERFACE MODULE DSUB 25POS datasheet.pdf
IC COMP CMOS HS 18V 20-TSSOP datasheet.pdf
IC SATELLITE TUNER 32HVQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SHLD END 25 COL datasheet.pdf
CONN PRC CIRCULAR 5POS 150MM datasheet.pdf