Microchip Technology PIC16F722-I/MV
PIC16F722-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F722-I/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28UQFN
Datasheet Download
PIC16F722-I/MV.pdf
Availability of PIC16F722-I/MV
QUANTITY
PIC16F722-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F722-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16F722-I/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F72X Errata and Datasheet Update 04/Oct/2013
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PIC16(L)F722/3/4/6/7 Datasheet Rev2/Dec/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F722-I/MV
Related LinksPIC16F7, PIC16F722-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F722-I/MV Details Description
Related parts for PIC16F722-I/MV
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 1210 datasheet.pdf
RES 70 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 291 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 990V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
SCR FAST SW 450A 800V TO-220AC datasheet.pdf
CONN CAP FOR 3S-3B RCPT datasheet.pdf
SPADE KRIMPTITE (BB-107-04) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.48V 500MW SOD80 datasheet.pdf