Microchip Technology PIC16F722A-I/ML
PIC16F722A-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F722A-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16F722A-I/ML.pdf
Availability of PIC16F722A-I/ML
QUANTITY
PIC16F722A-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F722A-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F722A-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductExtreme Low Power (XLP) Microcontrollers
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F722A/723A Errata Update 07/Feb/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F722A-I/ML
Related LinksPIC16F7, PIC16F722A-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F722A-I/ML Details Description
Related parts for PIC16F722A-I/ML
IDC CABLE - MCE20K/MC20F/X datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 5.5A 25 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 18A 1212-8 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
LED YELL PMI 8V NO HEATSHRNK datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf