Microchip Technology PIC16F723-E/SP
PIC16F723-E/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F723-E/SP
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC16F723-E/SP.pdf
Availability of PIC16F723-E/SP
QUANTITY
PIC16F723-E/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F723-E/SP
Internal Part NumberEIS-PIC16F723-E/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F72X Errata and Datasheet Update 04/Oct/2013
Copper Bond Wire 07/Apr/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F723-E/SP
Related LinksPIC16F7, PIC16F723-E/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F723-E/SP Details Description
Related parts for PIC16F723-E/SP
SCR 600V 10A TO-48 datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 133MHZ 208CABGA datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1A 800V DBS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CABLE ASSY HI SPEED 41POS 10CM datasheet.pdf