Microchip Technology PIC16F723A-E/MV
PIC16F723A-E/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F723A-E/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28UQFN
Datasheet Download
PIC16F723A-E/MV.pdf
Availability of PIC16F723A-E/MV
QUANTITY
PIC16F723A-E/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F723A-E/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16F723A-E/MV
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F722A/723A Errata Update 07/Feb/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F723A-E/MV
Related LinksPIC16F7, PIC16F723A-E/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F723A-E/MV Details Description
Related parts for PIC16F723A-E/MV
CONN HEADER 175POS VERT GOLD 2MM datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 6V datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC AXIAL datasheet.pdf
SWITC STRGHT LVR SPDT 10A SOLDER datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLR I2C/SPI 48QFP datasheet.pdf
HERMAPHRODITIC 30POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 40A 480VAC datasheet.pdf