Microchip Technology PIC16F723A-I/SP
PIC16F723A-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F723A-I/SP
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC16F723A-I/SP.pdf
Availability of PIC16F723A-I/SP
QUANTITY
PIC16F723A-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F723A-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC16F723A-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductExtreme Low Power (XLP) Microcontrollers
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F722A/723A Errata Update 07/Feb/2014
Copper Bond Wire 07/Apr/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F723A-I/SP
Related LinksPIC16F7, PIC16F723A-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F723A-I/SP Details Description
Related parts for PIC16F723A-I/SP
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Plug USB TypeA 2.0 8 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CONN FFC VERT 20POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO247AC datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf