Microchip Technology PIC16F726-I/ML
PIC16F726-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F726-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16F726-I/ML.pdf
Availability of PIC16F726-I/ML
QUANTITY
PIC16F726-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F726-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F726-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductExtreme Low Power (XLP) Microcontrollers
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F72X Errata and Datasheet Update 04/Oct/2013
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F726-I/ML
Related LinksPIC16F7, PIC16F726-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F726-I/ML Details Description
Related parts for PIC16F726-I/ML
IC RELAY PHOTOVO 300V 240MA 8SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK 2POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-9V OUT datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN RECEPT 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf