Microchip Technology PIC16F727-E/ML
PIC16F727-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F727-E/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC16F727-E/ML.pdf
Availability of PIC16F727-E/ML
QUANTITY
PIC16F727-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F727-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F727-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Video FileWorld's Lowest Power in Sleep MCU: nanoWatt XLP
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductExtreme Low Power (XLP) Microcontrollers
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PIC16(L)F72X Errata and Datasheet Update 04/Oct/2013
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 14x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F727-E/ML
Related LinksPIC16F7, PIC16F727-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F727-E/ML Details Description
Related parts for PIC16F727-E/ML
RES 3K OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE INTERMED WR BLK 5.6" datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 500MA SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf