Microchip Technology PIC16F727T-I/PT
PIC16F727T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F727T-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC16F727T-I/PT.pdf
Availability of PIC16F727T-I/PT
QUANTITY
PIC16F727T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F727T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC16F727T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileWorld's Lowest Power in Sleep MCU: nanoWatt XLP
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F72X Errata and Datasheet Update 04/Oct/2013
Bond Wire Update 31/Mar/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 14x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F727T-I/PT
Related LinksPIC16F7, PIC16F727T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F727T-I/PT Details Description
Related parts for PIC16F727T-I/PT
CHOKE COMMON MODE ADSL 5mH datasheet.pdf
IC SWIT PWM SMPS CM PENTAWATT5 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 2.2A 34 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 330 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SL VERT LATCH HEADER GOLD 3POS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 14.5A 8 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE GLAND datasheet.pdf
DSUB R/A STB 25POS PIN datasheet.pdf